6 grudnia uczniowie klas 0-4 uczestniczyli w "mikołajkowej" wycieczce do Ciechanowa. Jednym z punktów wyprawy były kreatywne warsztaty w "Fabryce Pomysłów". Dzieci oglądały pokaz produkcji bombek szklanych, które później malowały i zdobiły. Uczniowie zwiedzili również Zamek Książąt Mazowieckich i brali udział w lekcji muzealnej.
Nasza szkoła uzyskała tytuł Szkoły z Falochronem. Falochron to program profilaktyki wczesnej wobec zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży, pod patronatem MEN i Stowarzyszenia na rzecz konstruktywnych relacji "Między Ludźmi".
Nasza szkoła brała udział w Ogólnopolskim Konkursie Szkoła Młodych Patriotów, zorganizowanym przez Studium Prawa Europejskiego. W wyniku podjętych działań otrzymaliśmy certyfikat Szkoły Młodych Patriotów.
W czwartek, 13 grudnia o godz. 16:00 odbędą się warsztaty dla rodziców: "Budowanie samooceny i motywacji u dzieci".
Serdecznie zapraszam
Katarzyna Majewska
Dyrektor SP w Strzegocinie
Aby zwiększyć świadomość uczniów na temat roli zdrowego odżywiania, nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc!”. 9 listopada został ogłoszony Dniem Zdrowego Śniadania, a w naszej szkole obchodzony 29 listopada. Uczniowie z klas IV-VIII przygotowali zdrowe i wartościowe drugie śniadanie. Na stolikach znalazły się kolorowe kanapki, różne sałatki warzywno-owocowe, witaminowe szaszłyki, faszerowane naleśniki oraz samodzielnie przygotowane pasty kanapkowe i sok. Miłym zakończeniem akcji było spotkanie wszystkich uczniów wraz z opiekunami na wspólnym śniadaniu.
Akcja „Śniadanie daje moc” objęta jest honorowym patronatem Instytutu Matki i Dziecka, Rzecznika Praw Dziecka oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Wigilia świętego Andrzeja, przypadająca 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb. Wróżby andrzejkowe były rozpowszechnione w całej Europie. Święty Andrzej został uznany za patrona panien chcących szybko zmienić stan cywilny. Miał on pomóc dziewczętom w odkrywaniu przyszłości. Chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny, 24 listopada. Katarzynki były mniej atrakcyjne od dziewczęcych andrzejek i z czasem uległy zapomnieniu.
Andrzejki są okazją do zorganizowania ostatniej zabawy przed rozpoczynającym się adwentem. Wróżby andrzejkowe pobudzają wyobraźnię, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Dzieci z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły dzień, pełen tajemniczych wróżb, czarów, a przede wszystkim wesołej, wspólnej zabawy.
W czwartek, 29 listopada 2018 r. Samorząd Uczniowski pod kierunkiem p. Katarzyny Podsiadlik i p. Moniki Ostrowskiej przygotował wiele atrakcji dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Chcąc podkreślić andrzejkowy nastrój, organizatorzy przygotowali mnóstwo zabaw, konkursów i wróżb. Dzieci świetnie się bawiły, ponieważ wiedziały, że czarodziejskie przepowiednie należy traktować „z przymrużeniem oka”.
We wtorek, 27 listopada uczniowie klas VI-VIII uczestniczyli w wycieczce do Gołotczyzny. Jest to wieś położona w powiecie ciechanowskim, w gminie Sońsk. Nazwa „Gołotczyzna” wywodzi się prawdopodobnie od słowa „gołota”, którym określano ubogą szlachtę. W Gołotczyźnie znajduje się filia Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie - Muzeum Pozytywizmu położone na terenie kilkuhektarowego parku. Muzeum to dwa historyczne budynki: „Dworek” Aleksandry Bąkowskiej, założycielki „Szkoły gospodarstwa domowego dla dziewcząt wiejskich”, mającej na celu krzewienie oświaty wśród młodzieży wiejskiej oraz „Krzewnia” - dom Aleksandra Świętochowskiego, publicysty, pisarza, krytyka literackiego, filozofa oraz założyciela szkoły rolniczej dla chłopców „Bratne”. Zwiedzając muzeum, uczniowie mogli dowiedzieć się o ich dawnych właścicielach, którzy przez całe swoje życie wcielali w czyn idee pozytywistyczne.
Wycieczkę zorganizowano w ramach innowacji pedagogicznej "Cudze chwalicie, swego nie znacie". Organizatorką wycieczki była p. Danuta Żółtek-Wroniewska a opiekunkami p. Hanna Tkaczyk i p. Agnieszka Romanowska.
25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Ustanowiony został w 2002 roku, w setną rocznicę powstania tej popularnej na całym świecie maskotki. Daje poczucie bezpieczeństwa i jest niezawodnym przyjacielem - przekonują posiadacze pluszowych misiów.
Skąd wziął się pluszowy miś - ulubieniec dzieci na całym świecie? Najpopularniejsza wersja historii powstania tej sympatycznej maskotki pochodzi z 1902 roku. Prezydent Stanów Zjednoczonych – Theodore Roosevelt w trakcie polowania postrzelił małego niedźwiadka, a później uwolnił go. Obrazek uwiecznił jeden z rysowników, a producent zabawek na jego wzór stworzył znanego nam pluszaka.
27 listopada przedszkolaki z grup: 3-4 l. i 5-6 l. uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim ulubionym przyjacielem – Misiem. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek oraz "misiowe" tańce. W obchodach święta uczestniczyli także uczniowie klasy pierwszej.
Święto Pluszowego Misia zorganizowały panie: Edyta Niesłuchowska i Dorota Nowakowska.
20 listopada uczniowie klas 0-3 uczestniczyli w wycieczce do Pułtuska. Pierwszym punktem wycieczki było oglądanie spektaklu "Czarodziejskie słowa" w wykonaniu aktorów teatru ARTENES z Wrocławia. Kolejnym punktem było zwiedzanie Galerii Sztuki "4 Strony Świata". Uczniowie wzięli również udział w warsztatach "Pułtuskie drogi do niepodległości", zorganizowanych przez Muzeum Regionalne.
Opiekunkami na wycieczce były panie: H. Kamińska, A. Laskowska, D. Nowakowska, i K. Podsiadlik.
Zapraszamy wszystkich rodziców na dzień otwarty, który odbędzie się w czwartek, 29 listopada w godzinach 16:00-17:00.
13 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej w Strzegocinie uczestniczyli w spotkaniu ze st. asp. Andrzejem Falęckim – dzielnicowym gminy Świercze, policjantem Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku. W pierwszej części tematem pogadanki były obowiązujące przepisy ruchu drogowego, odpowiedzialność prawną nieletnich oraz zasady zachowania się obowiązujące w szkole i poza nią. Pan dzielnicowy podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Przypomniał dzieciom, jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, w jaki sposób dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia.
W dalszej części prowadzący zajęcia wyjaśnił, jak ważna jest profilaktyka, czyli działania mające na celu zapobieganie niepożądanym zjawiskom i przeciwdziałanie w zakresie różnych zachowań ryzykownych. St. asp. Andrzej Falęcki przekazał uczniom wiedzę na temat szkodliwości środków uzależniających: narkotyków, dopalaczy oraz ich wpływu na organizm człowieka.
12 października odbyła się uroczystość Ślubowania pierwszoklasistów połączona z akademią z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Część artystyczną przygotowali uczniowie z klas: pierwszej i trzeciej pod kierunkiem pań: Agnieszki Laskowskiej i Katarzyny Podsiadlik. Tego dnia zaszczycili nas swoją obecnością: Wójt Gminy Świercze Adam Misiewicz, emerytowani nauczyciele oraz rodzice uczniów. W ramach podziękowań za pracę na rzecz edukacji p. Adam Misiewicz wręczył nagrodę wójta p. dyrektor Katarzynie Majewskiej. Pani dyrektor nagrodziła nauczycielki Szkoły Podstawowej w Strzegocinie: Hannę Tkaczyk, Agnieszkę Romanowską i Katarzynę Podsiadlik. Nagrodę jubileuszową otrzymały panie: Agnieszka Laskowska i Danuta Żółtek-Wroniewska. Uczniowie i rodzice wręczyli kwiaty wszystkim obecnym pracownikom oświaty.
10 października uczniowie klas VI-VIII wybrali się na wycieczkę do Opinogóry, gdzie zwiedzili Muzeum Romantyzmu - neogotycki pałac Krasińskich, zbudowany w 1844 przez gen. Wincentego Krasińskiego, ojca poety Zygmunta. Muzeum gromadzi pamiątki związane z historią rodziny Krasińskich, ze szczególnym uwzględnieniem Zygmunta Krasińskiego. Obecnie Muzeum Romantyzmu to kompleks pałacowo-parkowy, w skład którego wchodzą:
Obejrzano również wystawę przygotowaną w związku z rocznicą 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę: "Polonia Restituta polskie drogi do niepodległości". Uczniowie podczas spaceru z przewodnikiem zwiedzili park typu angielskiego zaprojektowany w XVII/XVIII wieku. W parku rośnie ponad tysiąc starych drzew. Z rzadszych okazów warto wymienić trójiglicznię, lipę szerokolistną i tzw. płaczący jesion. Cztery drzewa uznano za pomniki przyrody. Dwa dęby, nazwane "Zygmunt" i "Eliza" (ok. 280 lat) oraz dwa jesiony "Szwoleżer I" i "Szwoleżer II".
Kolejnym punktem wycieczki był Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie, zbudowany w XIV wieku na bagnistym terenie przez księcia mazowieckiego Siemowita III. Mury o wysokości 10 m zbudowane zostały na planie prostokąta. W narożnikach powstały dwie okrągłe baszty. Po śmierci ostatniego księcia mazowieckiego, Janusza III, zamek został ofiarowany w posagu królowej Bonie, żonie Zygmunta Starego. Największych zniszczeń zamku dokonano podczas potopu szwedzkiego. W latach 60. XX w. rozpoczęto proces odbudowy zamku, który w końcu stał się obiektem muzealnym, o charakterze „trwałej ruiny”, z niewielką ekspozycją muzealną na basztach i w zrekonstruowanej piwnicy zamkowej tzw. „sali gotyckiej”.
Uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej poświęconej historii zamku, miasta oraz wydarzeń ze średniowiecza.
Wycieczkę zorganizowano w ramach innowacji pedagogicznej "Cudze chwalicie, swego nie znacie". Organizatorką wycieczki była p. Danuta Żółtek-Wroniewska a opiekunkami p. Hanna Tkaczyk i p. Agnieszka Romanowska.
8 października w naszej szkole odbyły się warsztaty przyrodnicze. Najważniejszym gościem była surykatka - drapieżny ssak z rodziny mangustowatych pochodzący z Afryki. Opiekun surykatki w ciekawy sposób opowiadał na temat tego egzotycznego zwierzątka: o wyglądzie, zwyczajach, zachowaniu i trudnościach w hodowli. Dzieci mogły bliżej poznać i dotknąć surykatki. Po spotkaniu uczniowie mogli sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie. Warsztaty edukacyjne dostarczyły wszystkim wielu wrażeń i wzbogaciły wiedzę przyrodniczą.
2 października 2018 r. uczniowie klas: II-VII wraz z opiekunami: p. H. Kamińską, p. A. Laskowską i p. A. Wojciechowską uczestniczyli w wycieczce do Żelazowej Woli i Kampinoskiego Parku Narodowego. W Żelazowej Woli pod czujnym okiem przewodnika z dużym zainteresowaniem poznawali miejsce urodzenia F. Chopina. Dworek i urokliwy park na długo pozostanie wszystkim w pamięci. Na terenie Ośrodka Dydaktyczno – Muzealnego w Granicy, w sercu Puszczy Kampinoskiej, na uczniów czekało wiele atrakcji. Najpierw był spacer z przewodnikiem, który z humorem wprowadzał wszystkich w tajniki przyrody. Kolejnym punktem były zajęcia na ścieżce edukacyjnej. Podsumowaniem lekcji przyrody był quiz wiedzy z nagrodami. Uczestnicy wycieczki odbyli też warsztaty decoupage w Domu Pracy Twórczej. Ozdobione przez uczniów figurki stały się doskonałą pamiątką z pobytu w Granicy.
Na pewno jeszcze kiedyś wrócimy do tych wyjątkowych, pięknych miejsc.
28 września uczniowie naszej szkoły brali udział w obchodach VIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day). Jest to bezpłatna akcja edukacyjna, która odbywa się każdego roku w ostatni piątek września. W tym roku szkolnym uczestniczyło ok. 4 tys. szkół z różnych stron świata.
Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami są właśnie uczniowie. Tworzą oni specjalne Komisje oraz Patrole Egzaminacyjne. Zaopatrzeni są w losy i przepytują kolegów oraz dorosłych.
Uczniowie klas IV-VIII podczas lekcji matematyki rozwiązywali testy, zadania oraz brali udział w grach i zabawach, doskonaląc znajomość tabliczki mnożenia. Uczniowie z klasy VIII przeprowadzali egzaminy, zachęcając do udziału rodziców, pracowników obsługi i administracji oraz nauczycieli. Uczniowie klasy V z przygotowanym wcześniej transparentem wybrali się na spacer do pobliskich instytucji. Odwiedzili miejscowy sklep wielobranżowy pani Ewy Klimczewskiej, Firmę PHU państwa Szwejkowskich oraz Poradnię rehabilitacyjną Zespołu Lekarzy Rodzinnych "VITA-MED" państwa Godlewskich i przeprowadzili egzaminy. Wszyscy dorośli uczestnicy zdobyli tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia! Dziękujemy za udział w akcji i zapraszamy w przyszłym roku.
Koordynatorkami akcji były panie: Anna Wojciechowska i Agnieszka Romanowska.
W piątek, 28 września o godz. 16:00 odbędzie się zebranie z rodzicami.
Inaugurację roku szkolnego 2018/2019 w SP w Strzegocinie rozpoczęto Mszą Św. w miejscowym kościele, odprawioną przez ks. proboszcza Andrzeja Zycha. Dalsza część uroczystości odbyła się w budynku szkoły.
Pani dyrektor Katarzyna Majewska bardzo serdecznie powitała uczniów, nauczycieli, rodziców i wszystkich pracowników szkoły. Szczególnie serdeczne słowa zostały skierowane do uczniów klas pierwszych oraz przedszkolaków, którzy po raz pierwszy przestąpili progi naszej szkoły. Pani dyrektor przedstawiła uczniom i rodzicom Radę Pedagogiczną oraz zapoznała z organizacją roku szkolnego 2018/2019. Życzyła wszystkim uczniom sukcesów, a nauczycielom dużo wytrwałości i zadowolenia z wyników pracy z dziećmi.
Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 w Szkole Podstawowej w Strzegocinie odbędzie się w poniedziałek 3 września 2018 r. wg harmonogramu:
15 czerwca 2018 r. uczniowie klas II, IV, V i VI wraz z opiekunami: p. H.Kamińską, p. D. Żółtek – Wroniewską, p. M. Niedziałkowską i p. A. Wojciechowską odbyli zajęcia edukacji leśnej w Nadleśnictwie Pułtusk. Dzielnie zmierzono się z pięciokilometrową trasą integracyjnej ścieżki przyrodniczo – edukacyjnej „ Nasz las”, zlokalizowaną na terenie Leśnictwa Popławy. Ciekawostki z życia lasu przekazywał uczniom edukator leśny - p. J. Dołęga. Mimo obecności dokuczliwych komarów, uczestnicy wycieczki zadeklarowali powrót do tego wyjątkowego miejsca w przyszłym roku.