Wszystkim Pracownikom PSP w Strzegocinie, Uczniom i ich Rodzicom oraz wszystkim odwiedzającym naszą stronę składamy najserdeczniejsze życzenia spokojnych, ciepłych i bardzo rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.
21 grudnia w naszej szkole był dniem szczególnym, ponieważ cała społeczność szkolna mogła obejrzeć przedstawienie jasełkowe w wykonaniu uczniów klas III, V i VI. Wzruszająca historia Maryi, Józefa oraz narodzonego Jezusa wprowadziła nas w uroczysty nastrój. Ciekawa scenografia, piękna oprawa muzyczna, kolorowe stroje, a przede wszystkim profesjonalna gra aktorska uczniów zachwyciła rodziców, nauczycieli oraz pracowników obsługi. Niespodzianką była kolęda w wykonaniu p. Dyrektor - Katarzyny Majewskiej, p. Anny Skorupskiej, p. Agnieszki Laskowskiej i ks. Andrzeja Zycha.
Podczas spotkania podsumowano i wręczono zwycięzcom nagrody w konkursach: gminnym "Portret Św. Mikołaja" oraz szkolnym "Najpiękniejsza kartka Bożonarodzeniowa". W ostatnim z wymienionych konkursów mogli wziąć udział rodzice naszych uczniów.
Na koniec p. Dyrektor – Katarzyna Majewska złożyła wszystkim świąteczne życzenia i podziękowała za przygotowanie Jasełek. W tym roku nad prawidłowym przebiegiem przedstawienia czuwali: p. Anna Skorupska oraz ksiądz Andrzej Zych, a p. Agnieszka Laskowska pomogła w oprawie muzycznej.
Uczniowie klasy V i VI brali udział w konkursie literackim na najpiękniejszą baśń z motywem regionalnym "Dawno, dawno temu...". Konkurs został zorganizowany przez Pułtuską Bibliotekę Publiczną im. J. Lelewela. Dwie osoby z klasy VI zdobyły nagrody:
Paulina Chrustowska - II miejsce
Bartosz Bożyk - wyróżnienie
Uczniów przygotowywała p. Hanna Tkaczyk.
Gratulujemy!
Więcej informacji można znaleźć pod adresem: http://www.pultusk24.pl/content/view/10586/1/
Wigilia świętego Andrzeja, przypadająca 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb. Wróżby andrzejkowe były rozpowszechnione w całej Europie. Święty Andrzej został uznany za patrona panien chcących szybko zmienić stan cywilny. Miał on pomóc dziewczętom w odkrywaniu przyszłości. Chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny, 24 listopada. Katarzynki były mniej atrakcyjne od dziewczęcych andrzejek i z czasem uległy zapomnieniu.
Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatniej zabawy przed rozpoczynającym się adwentem. Wróżby andrzejkowe pobudzają wyobraźnię, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Dzieci z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły dzień, pełen tajemniczych wróżb, czarów, a przede wszystkim wesołej, wspólnej zabawy.
W czwartek, 30 listopada 2016 r. Samorząd Uczniowski pod kierunkiem p. Katarzyny Podsiadlik i p. Anny Skorupskiej przygotował wiele atrakcji dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Chcąc podkreślić andrzejkowy nastrój, organizatorzy przygotowali tajemnicze stoiska, przy których czarnoksiężnicy i wróżki przeprowadzali tradycyjne wróżby: „Kubki przyszłości”, „Szczęśliwe liczby”, „Serca”, „Kim będę” i wiele innych.
Dzieci świetnie się bawiły, ponieważ wiedziały, że czarodziejskie przepowiednie należy traktować „z przymrużeniem oka”.
25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Ustanowiony został w 2002 roku, w setną rocznicę powstania tej popularnej na całym świecie maskotki. Daje poczucie bezpieczeństwa i jest niezawodnym przyjacielem - przekonują posiadacze pluszowych misiów.
Skąd wziął się pluszowy miś - ulubieniec dzieci na całym świecie? Najpopularniejsza wersja historii powstania tej sympatycznej maskotki pochodzi z 1902 roku. Prezydent Stanów Zjednoczonych – Theodore Roosevelt w trakcie polowania postrzelił małego niedźwiadka, a później uwolnił go. Obrazek uwiecznił jeden z rysowników, a producent zabawek na jego wzór stworzył znanego nam pluszaka.
W dniu 25.11.2016 r. przedszkolaki z grup: 3-4 l. i 5-6 l. uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim ulubionym przyjacielem – Misiem.
Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: prezentację multimedialną o historii Pluszowego Misia, zabawy ruchowe i plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek oraz "misiowe" tańce. W obchodach święta uczestniczyli także uczniowie klasy pierwszej. Słodkim zakończeniem Dnia Misia była degustacja miodu i żelkowych łakoci.
Tego dnia ogłoszono również wyniki konkursu plastycznego "Proszę państwa, oto Miś...", w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Dyplomy i nagrody dla autorów wyróżnionych prac wręczyła p. dyrektor Katarzyna Majewska.
W czwartek, 24 listopada o godz. 15:00 odbędą się zebrania rodziców z wychowawcami klas.
10 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji 11 Listopada - Święta Niepodległości. W tym roku przypada 98 rocznica odzyskania przez Polskę wolności w roku 1918, po 123 latach zaborów. Część artystyczną przygotowaną przez uczniów klas: II, III i VI pod opieką: p. Agnieszki Laskowskiej i p. Katarzyny Podsiadlik poprzedziło wprowadzenie pocztu flagowego oraz wspólne odśpiewanie hymnu państwowego. Młodzi aktorzy przybliżyli zgromadzonym na apelu uczniom historię naszego kraju - czasów, gdy Polska straciła niepodległość i na wiele lat zniknęła z map świata. Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii.
Program artystyczny został również zaprezentowany w miejscowym kościele parafialnym, podczas mszy świętej za Ojczyznę w dniu 11 listopada.
Aby zwiększyć świadomość uczniów na temat roli zdrowego odżywiania, nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc!”. We wtorek, 8 listopada, który został ogłoszony Dniem Zdrowego Śniadania, uczniowie z klas IV-VI przygotowali zdrowe i wartościowe drugie śniadanie. Na stolikach znalazły się kolorowe kanapki, różne sałatki warzywno-owocowe, witaminowe szaszłyki, faszerowane naleśniki i tortille. Nie zabrakło również świeżo wyciskanego soku, zdrowego koktajlu oraz samodzielnie przygotowanych past kanapkowych.
Miłym zakończeniem akcji było spotkanie wszystkich uczniów wraz z opiekunami na wspólnym śniadaniu. Uczeń kl. VI, Jan Więckowski przypomniał koleżankom i kolegom cel akcji i podstawową zasadę, która mówi, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Dzięki niemu uczniowie mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy.
Akcja „Śniadanie daje moc” objęta jest honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej.
20 października uczniowie kl. 4-6 uczestniczyli w wycieczce do Pułtuska. Mieli okazję obejrzeć spektakl "Sposób na szkołę" w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Scenariusz został napisany na podstawie książki Edmunda Niziurskiego "Sposób na Alcybiadesa". Przedstawienie zorganizowała Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku.
Po występie dzieci udały się do oddziału Banku PKO BP w Pułtusku. Wybór banku nie był przypadkowy, ponieważ właśnie tu prowadzony jest rachunek SKO naszej szkoły. Już w drzwiach banku bardzo miło i serdecznie przywitała wszystkich pani Beata Brzezińska. Dla niektórych uczniów była to pierwsza wizyta w PKO, więc zainteresowanie nowym obiektem było duże. Pani Brzezińska oprowadziła dzieci po banku i opowiedziała o pracy w nim. Uczestnicy wycieczki zwiedzili liczne pomieszczenia i poznali podstawowe zasady funkcjonowania banku, obsłudze klienta, charakterze pracy bankowców. Uczniów najbardziej interesowało, gdzie znajduje się sejf i ile jest w nim pieniędzy...
Mamy nadzieję, że lekcja w banku korzystnie wpłynie na podniesienie poziomu wiedzy ekonomicznej dzieci oraz wzrostu umiejętności i świadomości oszczędzania.
19 października uczniowie klas 0-3 uczestniczyli w wycieczce do Pułtuska. Duże zainteresowanie wzbudziło przedstawienie "Baśnie Pana Andersena" w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Była to adaptacja kilku najbardziej znanych baśniowych opowieści H. CH. Andersena: „Dziewczynka z zapałkami”, „Brzydkie kaczątko”, „Nowe szaty cesarza”, „Księżniczka na ziarnku grochu” i „Świniopas”. Spektakl zorganizowała Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku.
Kolejnym punktem wycieczki było spotkanie w Bibliotece Publicznej im. J. Lelewela. Dzieci miały okazję obejrzeć bogaty księgozbiór przeznaczony specjalnie dla nich. Pani bibliotekarka opowiedziała o swojej pracy, przypomniała zasady korzystania z biblioteki oraz zachęcała do czytania książek. W podziękowaniu za gościnne przyjęcie uczniowie przygotowali piękne podziękowanie w jesiennej oprawie.
To nie koniec atrakcji! Dzieci odwiedziły oddział Banku PKO BP, który opiekuje się naszym SKO. Dzięki uprzejmości p. Brzezińskiej uczniowie mogli przyjrzeć się pracy kasjerów i doradców finansowych. Uczniowie zwiedzili wszystkie wydziały, zapoznając się z ich podstawowymi zadaniami. Pani Brzezińska chętnie opowiadała o obsłudze klientów banku i odpowiadała na pytania uczniów. Wielu z nich już oszczędza w SKO. Mamy nadzieję, że wycieczka zachęci do oszczędzania również pozostałe dzieci.
13 października to pamiętna data dla pierwszoklasistów. W tym dniu w murach naszej szkoły odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej.
W uroczystości uczestniczyli: Wójt Gminy Świercze p. Adam Misiewicz, Dyrektor Szkoły p. Katarzyna Majewska, Rada Pedagogiczna, pracownicy obsługi i administracji, emerytowani pracownicy szkoły, przedstawicielki Rady Rodziców, przedszkolaki, uczniowie oraz rodzice dzieci z klas pierwszych. Pani Dyrektor Katarzyna Majewska powitała przybyłych gości oraz bohaterów uroczystości - uczniów klasy I, którzy zaprezentowali krótki program artystyczny. Wspierani przez wychowawczynię p. Hannę Kamińską, recytowali wiersze, śpiewali piosenki i tym samym udowodnili, że są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania.
Po wprowadzeniu pocztu flagowego pierwszoklasiści złożyli ślubowanie. Przysięgali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować szkołę, swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po tych słowach Pani Dyrektor dokonała symbolicznym ołówkiem aktu pasowania na ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej im. Aleksandra Zawadzkiego w Strzegocinie.
Uczniowie klasy I zostali przyjęci do społeczności uczniowskiej. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz upominków, ufundowanych przez Radę Rodziców.
Po zakończeniu uroczystości ślubowania klasy I, w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, którą przygotowała pani Monika Niedziałkowska. Celem uroczystości było uczczenie pracowników oświaty w dniu ich święta oraz podziękowanie im za trud włożony w edukację i wychowanie. Uczniowie klasy piątej zaprezentowali program artystyczny "Lekcja na wesoło", a następnie złożyli życzenia pedagogom oraz pracownikom obsługi i administracji. Miłe słowa do pedagogów skierowała także przedstawicielka Rady Rodziców p. Ewa Nowosielska.
Obecny na uroczystości Wójt Gminy Świercze p. Adam Misiewicz życzył wszystkim pracownikom oświaty wytrwałości, zdrowia, sukcesów zawodowych, satysfakcji z pracy z uczniami oraz powodzenia w życiu osobistym. W podziękowaniu za wieloletnią, wyróżniającą pracę na stanowisku dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Strzegocinie, poświęcenie i dbałość nie tylko o rozwój uczniów, ale i nowoczesne wyposażenie i wygląd szkoły, pan Adam Misiewicz wręczył nagrodę wójta dotychczasowej Pani Dyrektor: Danucie Żółtek-Wroniewskiej.
Następnie Pani Dyrektor Katarzyna Majewska i Pani Danuta Żółtek-Wroniewska wręczyły nagrody nauczycielom za wyróżniającą pracę dydaktyczno-wychowawczą w roku szkolnym 2015/2016: Pani Monice Niedziałkowskiej, Pani Katarzynie Podsiadlik i Pani Agnieszce Romanowskiej. Oprócz tych wyróżnień Pani Dyrektor wręczyła nagrodę jubileuszową dla Pani Doroty Nowakowskiej.
11 października uczniowie klasy VI z paniami: Hanną Tkaczyk i Anną Skorupską wzięli udział w akcji “My czytamy. Czytaj z nami!', zorganizowanej przez bibliotekę pedagogiczną i miejską im. J. Lelewela w Pułtusku. Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży i polegała na wspólnym czytaniu książek w jednym momencie.
Uczniowie ze szkół z terenu powiatu pułtuskiego spotkali się w amfiteatrze Domu Polonii, aby udowodnić, że czytanie książek, wbrew statystykom, jest bardzo popularne. Po wspólnym czytaniu dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 4 w Pułtusku zaprezentowały program artystyczny.
Korzystając z uprzejmości pana Roberta Włodkowskiego, taty Wiktorii, uczniowie klasy II mieli okazję dowiedzieć się, na czym polega praca stolarza.
Zaproszony gość zrobił na wszystkich ogromne wrażenie, gdyż w błyskawiczny sposób wykonał przepiękny karmnik dla ptaków. Pan Włodkowski pokazał uczniom również narzędzia stolarskie, opowiedział o swojej pracy i o technikach obróbki drewna: heblowaniu, cięciu, struganiu, nawiercaniu i dłutowaniu.
Panu Robertowi serdecznie dziękujemy za ciekawe zajęcia.
Las jest bogatym źródłem poznania świata przyrodniczego. I właśnie temu miała służyć zorganizowana 27 września wycieczka do pobliskiego lasu. W wyprawie uczestniczyli uczniowie klasy III wraz z paniami: Agnieszką Laskowską i Anną Skorupską.
Program wycieczki obejmował różnorodne formy zajęć. Była przechadzka po lesie i obserwacja naturalnego świata roślin i zwierząt. Uczniowie poznawali przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Zaopatrzone w lupy dzieci oglądały różne okazy: liście, mrowisko, korę drzew, rośliny i owady. Trzecioklasiści wykazali się świetną znajomością na temat ochrony przyrody, doskonale wiedziały, że należy ją chronić, np. nie wolno zostawiać śmieci, rozpalać ognisk, płoszyć zwierząt, hałasować.
Na zakończenie wykonano witraże i obrazy z wykorzystaniem znalezionych darów lasu. Podsumowaniem wycieczki była wystawa prac, na tle której uczestnicy zrobili pamiątkowe zdjęcia.
Aby uczcić pierwszy dzień jesieni, 23 września dzieci z przedszkola i klas I-III wraz z p. dyrektor, nauczycielami i rodzicami, uczestniczyły w imprezie plenerowej "Święto pieczonego ziemniaka". Uroczystość odbyła się na posesji organizatorki zabaw, p. Anny Skorupskiej.
Odpowiednia pogoda, dobre humory, ciekawe gry i konkursy gwarantowały udaną zabawę. Początek imprezy to prezentacja poświęcona ziemniakowi, bohaterowi spotkania. Dzieci wykazały się olbrzymią wiedzą i bez problemu odpowiadały na zadawane pytania i rozwiązywały zagadki. Uczniowie wspólnie z opiekunami chętnie brali udział w konkursach: rzut ziemniakiem do kosza, bieg z ziemniakami, wykopki i wyścigi w workach.
Ostatnim punktem spotkania była uczta przy ognisku. Nie zabrakło aromatycznych kiełbasek, pieczonych ziemniaków, a na deser smakowitych słodkości. Tym przyjemnym, kulinarnym akcentem zakończono obchody "Święta pieczonego ziemniaka".
W czwartek, 22 września 2016 r. o godz. 15:00 odbędzie się zebranie z rodzicami.
Serdecznie zapraszamy.
Inaugurację roku szkolnego 2016/2017 w PSP w Strzegocinie rozpoczęto Mszą Św. w miejscowym kościele, odprawioną przez ks. proboszcza Andrzeja Zycha. Dalsza część uroczystości odbyła się w w budynku szkoły.
Goszczący na inauguracji Wójt Gminy Świercze p. Adam Misiewicz przywitał wszystkich zgromadzonych i przedstawił nową panią dyrektor - Katarzynę Majewską. Głos zabrała także przewodnicząca Rady Rodziców, wręczając p. dyrektor symboliczne kwiaty.
Pani dyrektor przedstawiła uczniom i rodzicom Radę Pedagogiczną oraz zapoznała z organizacją roku szkolnego 2016/2017. Życzyła wszystkim uczniom sukcesów, a nauczycielom dużo wytrwałości i zadowolenia z wyników pracy z dziećmi.
Na zakończenie uroczystości wystąpiła grupa taneczna, prezentująca swój najnowszy układ przy dźwiękach dyskotekowej muzyki. Po krótkiej części artystycznej uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 w PSP w Strzegocinie odbędzie się w czwartek, 1 września 2016 r.
Harmonogram:
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016 w Publicznej Szkole Podstawowej w Strzegocinie odbędzie się w piątek, 24 czerwca 2016 r. o godz. 9:00.
Powiedzenie "podróże kształcą" znają wszyscy bardzo dobrze. O jego prawdziwości przekonało się również 45 uczniów PSP w Strzegocinie i PSP w Świeszewie. 14 czerwca pod opieką pani dyrektor Danuty Żółtek-Wroniewskiej, pani Anny Wojciechowskiej, pani Moniki Niedziałkowskiej, pani Agnieszki Romanowskiej oraz kierownika wycieczki pani Hanny Tkaczyk wyruszyliśmy na dwudniową wycieczkę turystyczno-krajoznawczą w Góry Świętokrzyskie. Celem wyjazdu było poznanie walorów przyrodniczych tych gór oraz ich okolic.
Pierwszego dnia około godziny 12-ej dotarliśmy do ruin zamku królewskiego w Chęcinach. Zamek powstał na przełomie XIII i XIV w. i składa się z dwóch części: górnej z dwiema okrągłymi basztami oraz dolnej z XV w. Legenda głosi, że o północy na murach zamku pojawia się "Biała Dama" - postać królowej Bony.
Kolejnym punktem było zwiedzanie Muzeum Wsi Kieleckiej – Parku Etnograficznego w Tokarni. W skansenie mogliśmy zobaczyć warsztat pracy tradycyjnego rzemieślnika, na przykład: stolarza, gonciarza czy plecionkarza. Duże zainteresowanie wzbudzały obiekty z XVIII i XIX wieku: wiatraki, kuźnia, apteka, szkoła i sklep.
Następnego dnia razem z panią przewodnik weszliśmy na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Zdobyliśmy jeden z najwyższych szczytów – Łysą Górę. Tam znajduje się Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego. Poznaliśmy historię klasztoru z XI w. oraz otrzymaliśmy błogosławieństwo. W krypcie grobowej oglądaliśmy zmumifikowane zwłoki rodziny Oleśnickich i księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Obejrzeliśmy też wystawy Muzeum Przyrodniczo - Leśnego Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Muzeum jest częścią kompleksu zabudowań klasztornych dawnego opactwa benedyktynów.
Po zjedzeniu pysznego obiadu w Jodłowym Dworze, udaliśmy się do parku rozrywki "Babyjagowo". Po obiekcie oprowadzały nas czarownice, które w bajkowy sposób przybliżyły nam walory kulturowe i historyczne regionu świętokrzyskiego. Zobaczyliśmy i zwiedziliśmy: jaskinię zbója Madeja, domek Jasia i Małgosi, chatkę Baby Jagi, tunel strachu i statek Wikingów.
Ostatnim punktem naszej wycieczki była osada średniowieczna w Szklanej Hucie. Na terenie wioski mogliśmy zobaczyć warsztat kowala, rymarza, garncarza, stolarza oraz chatkę zielarki.
Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Strzegocina. Już zaczynamy odliczać dni do następnej wycieczki...